خانه > ترجمه ها > تجارت اوکراینی

تجارت اوکراینی

نویسنده : دانا هیوز مترجم : نجات بهرامی منبع : دانشگاه رودآیلن
نویسنده : دانا هیوز
ترجمه : نجات بهرامی
منبع : دانشگاه رودآیلن

    انتشار اولیه در هفته نامه تجارت فردا

 مقدمه : تجارت زنان با هدف بهره برداری های جنسی که اغلب به عنوان نوعی بردگی مدرن در نظر گرفته می شود، فعالیتی مجرمانه و چندین میلیارد دلاری در سطح جهان به شمار می رود . پول سازان ، شبکه ای فراملی از تاجران و دلالان هستند و شکار آنها نیز زنانی هستند که اشتغال و فرصت هایی برای آینده خود را جستجو می کنند . این تجارت بر عرضه و تقاضا در کشورهای مبدا و مقصد استوار شده است . کشورهایی که از صنعت سکس گسترده ای برخوردار هستند ، بیشترین تقاضاها را ایجاد می کنند و در واقع مقصد این زنان محسوب می شوند ، در حالیکه  برخی کشورها که تاجران در آنها به راحتی می توانند زنان جدیدی را وارد این تجارت کنند ، کشورهای مبدا و صادر کننده به حساب می آیند . کشور اوکراین عرضه کننده زنان برای فحشا به حساب می آید . داد و ستد زنان و کودکان به منظور بهره برداری های جنسی ، یکی از جدی ترین مشکلاتی است که حداقل 100000 از قربانیان و خانواده های آنان را تحت تاثیر قرار داده است .

سوء استفاده جنسی از زنان به شکل فحشا به سرعت پس از استقلال اوکراین اوج گرفت . زنانی که در این باره با آنان گفتگو و مصاحبه شده ، اغلب از مشکلات مشابهی رنج می برند . یکی از این زنان که گرفتار اعتیاد هم بود ، تنها در کنار بزرگراه ایستاده بود و و وضعیت بحرانی رندگی خود را شرح داد و اینکه چگونه دارو و مواد مخدر را به عنوان عاملی برای فراموشی گرفتاریهای خود مصرف می کند . زنی دیگر که در خیابانهای مرکز شهر به تن فروشی مشغول بود ، از خشونت های سهمگینی که بر او و دیگر زنان تن فروش اِعمال می شد ، سخن می گفت .

تقریبا هفتاد درصد قربانیان با استفاده قاچاقچیان از حربه اقناع و فریب قربانی شده بودند و به اکثر آنها شغلهایی چون منشیگیری و یا رقاص پیشنهاد شده  بود . حدود شصت و پنج از حجم قاچاق زنان توسط گروههای سازمان یافته مجرمان انجام می شود . آنها در سطح بسیار بالایی سازماندهی شده اند و عملیات هایی در مقیاس وسیع و با ارتباط با مقامات فاسد محلی انجام می دهند . این گروهها همچنین در کار تجارت موارد مخدر و نیز اخّاذی مشارکت دارند .

هشتاد درصد از قاچاقچیان اوکراینی هستند و و حدود شصت درصد آنها را زنان تشکیل می دهند . قاچاق چیان زنانی را وارد باند خود می کنند که خود قبلا به عنوان تن فروش  فعالیت داشته اند . آنها در کشورهای مقصد محل اسکان را برای قربانیانی که به سرپناه نیاز دارند ، فراهم می کنند و آنها را کنترل می کنند . زنان باید بدهی سنگین خود را قبل از آزادی پرداخت کنند و قاچاقیان معمولا اسناد و مدارک آنها را برای این منظور ضبط می کنند . اگر در برابر این مسئله مقاومت کنند ، آنگاه تهدید می شند ، مورد ضرب و شتم قرار می گیرند و به آنها تجاوز می کنند . یکی از این قاچاقچیانِ سابق ، تصاویری از قربانیان را به پژوهشگران نشان داده بود که قربانیان را در حالی که مورد اهانت قرار گرفته بودند نشان می داد . آنها از این تصاویر برای کنترل این زنان استفاده می کردند .

قربانیان و حانواده های آنها از صحبت کردن با پلیس هم می ترسند . اغلب آنها درباره آنچه در خارج از کشور بر سرشان آمده به دوستان و خانواده خود هم چیزی نمی گویند . فقط دوازده درصد قربانی شدن خود را گزارش می دهند . ریسکِ انتقام و تلافی از جانب قاچاقچیان و گروههای حلافکارِ سازمان یافته بسیار بالاست .

بر اساس پژوهشهای محققین اوکراینی ، دو سومِ زنان جوان اوکراینی خواستار مهاجرت به خارج از کشور هستند . بسیاری از آنها نه تنها تحت تاثیر فقر و کمبود فرصت ها ، بلکه در اثر جاذبه شیوه زندگی غربی که در رسانه ها مشاهده کرده اند ، به این نتیجه رسیده اند . بسیاری از آنان باور دارند که به ثروت می رسند و یک تاجر غربی و جذاب با آنها ازدواج کرده و مشکلات آنها را حل می کند .

سیصد و پنحاه و نه نفر در شش منطقه اوکراین درباره میزان آگاهیشان از قاچاق و روش ها و رفتارهایی که به قاچاق زنان منجر می شود ، مورد پژوهش و مصاحبه قرار گرفتند  . هشتاد و پنج درصد آنها اشاره کردند که آنان نسبت به مشکلات ناشی از قاچاق زنان از اوکراین آگاهی داشته اند . دوازده درصد پاسح دادند که چنین چیزی را قاچاق نمی دانند زیرا زنان خود مایل به رفتن به خارج از کشور بوده اند . هفتاد و هشت درصد  اظهار داشتند که باید با زنانی که قربانی قاچاق شده اند ، همدردی و مساعدت کرد  در حالی که بیست و دو درصد اعتقاد داشتند که زنان در این مساله گناهکار هستند و همدردی بر آنچه که بر سرشان آمده جایز نیست .

تقریبا نیمی از افرادی که مورد مصاحبه قرار گرفته بودند ، علت روسپیگری را مشکلات اقتصادی جامعه میدانستند . حدود یک سوم تقاضای مردان برای این کار را عامل اولیه فحشا می دانستند .  حدود بیست درصد نیز شرارت و فساد زنان را عامل این مسئله معرفی کردند و تنها بیست و پنج درصد اعلام کردند که اگر بفهمند زنی دست به تن فروشی زده است ، تماس و دوستیِ سابق خود با او را حفظ خواهند کرد .

راهها روشهای استخدام و قاچاق

صنعت سکس زنان را از لحاظ جسمی و روحی مورد استفاده قرار میدهد و تقاضاهای جدید را به شکلی منظم ایجاد می کند که این خود باعث سودمند بودن این کار و تداوم سوءاستفاده از زنان در این صنعت می شود . قاچاقچیان و فعالان حاضر در این صنعت برای تداوم سوءاستفاده های جنسی از زنان ، همواره روشهای مشترک و جدیدی را با همتایان خود به اشتراک می گذارند .

یکی از روشهای بسیار رایج در کشاندن زنان به این مسیر و استخدام آنها تبلیغاتی است که در روزنامه ها صورت می گیرد و فرصتهای شغلی سودمند در کشورهای دیگر را به زنان وعده می دهد . برخی از این تبلیغات حقوق خوب و مساعد را به زنان و دختران جوانی وعده می دهند که حاضر باشند به عنوان رقاص و یا مهماندار کار کنند . در بررسی روزنامه های اوکراین بین پنج تا بیست آگهی تبلیغاتی مشکوک در این زمینه ها مشاهده شده است . زنان همچنین از طریق رویدادهای اجتماعی و کلاسهای بازیگری و جلسات عکاسی و … شکار می شوند . فرایند ها معمولا پیچیده و همراه با جزییاتی است که با نیرنگ و سفسطه سعی در القای این مسئله دارند که فرصت های استخدام برای این زنان واقعا حقیقت دارد . برآورد می شود که حدود بیست درصد قاچاق زنان از طریق تبلیغاتی صورت گرفته در رسانه ها عملی می شود .

روش دیگر برای به استثمار کشاندن زنان ، استفاده از «آژانس ها و موسسات ازدواج » است که « موسسه بین المللی معرفی و پیوند » هم نامیده می شوند . بر اساس گزارشهای سازمان بین المللی مهاجرت ، همه این موسسات که زنان را در جمهوری های شوروی سابق تحت پوشش قرار داده اند ، توسط تحت کنترل شبکه های مجرمان بین المللی قرار دارند . تعدادی از این موسسه ها در اینترنت فعالیت دارند . قاچاق چیان از موسسات « معرفی و پیوند » به عنوان راهی برای تماس با زنانِ مشتاق به مهاجرت استفاده می کنند . این راه که به صنعت فحشا ختم می شود ، می تواند شکل ها و فرمهای مختلفی به خود بگیرد .  جذب کننده ها در این کار همان قاچاق چیان هستند و یا مستقیما تحت نظر آنان کار می کنند . زن حتی ممکن است با مردی ملاقات کند که وعده ازدواج با او را به وی در آینده ای نزدیک داده اند . این مرد برای مدتی زن را مستقیما مورد سوء استفاده قرار می دهد و سپس او را مجبور می کند تا در تولید فیلم و عکس پورنو مشارکت کند و و در نهایت او را در اختیار صنعت فحشا قرار می دهد یا اینکه خود مستقیما او را به خانه های فساد می فروشد .

« تجارت عروس » بر اغفال و جذب زنان از مناطق فقیر نشین و عرضه آنان در کشورهای غربی استوار است . برخی از فعالان خقوق زنان و سازمان های غیر دولتی به این گمان رسیده اند که ارتباط زنان با این موسسات ازدواج آنها را در معرض خطرتبدیل شدن به قربانیِ سوءاستفاده های جنسی قرار می دهد ، اما اطلاعات و تحقیقات آنها برای تبدیل این گمان به حقیقت هنوز کافی نیست . به همین خاطر این سوالِ بدون پاسخ همچنان هم برقرار است .

در یک پژوهش آماری و جستجو در اینترنت تقریبا پانصد آژانس همسریابی پیدا شد که زنانِ جمهوری های سابق اتخاد جماهیذ شوروی را تبلیغ و آگهی می کردند . دویست و نوزده وبسایت هم در همین راستا فعالیت داشتند . این دویست و نوزده وبسایت را به عنوان نمونه ای از آنچه در دنیای اینترنت وجود دارد ، انتخاب کردیم . این ها شامل آژانس هایی کوچک و بزرگ و متنوع بود . آژانس هایی بزرگ که حداقل هزار زن را در سامانه خود لیست کرده بودند و آژانس های کوچک که تنها چند زن را در لیست خود داشتند .همه زنانِ ثبت شده در این آژانس ها و از همه مناطق مختلف کشور را در یک لیست واحد ثبت کرده و آمار 120000 زن را به دست آوردیم .

فارغ از روشهای جذب و استخدام ، اکثریت زنان انتظار بهره برداری جنسی و خشونتی را که در کمین آنان است ، ندارند . یکی از اعضای اوکراینی اینترپل پیش بینی کرد که هفتاد و پنج درصد زنان این واقعیت را که ممکن است به اجبار به فحشا کشیده شوند ، قبول نمی کنند . بعد از اینکه زنان به کشورهای مقصد می رسند ، قاچاق چیان به آنها خبر می دهند که به نه به عنوان منشی و یا پرستار بچه ، بلکه باید به عنوان تن فروش و در خانه های فساد کار کنند . روشهای مختلفی هم برای کنترل این زنان به کار می گیرند که شامل ؛ مصادره مدارک مسافرتی آنها ، خشونت و تهدید به آسیب رساندن به خانواده های آنها می شود .

تاثیرمنفی این تجارت بر جوامع

قاچاق زنان به عنوان یک اقتصاد در سایه ،هیچ موفقیت مالی و اقتصادی را به جوامع محلی و مبدا نمی آورد . زنان معمولا بدون هیچ ثمره ای به آخر خط می رسند و یا هر پولی که به دست می آورند به قیمت گزافِ سلامتی ، احساس و ماندن در جامعه خود تمام می شود . پول کلانِ به دست آمده توسط شبکه های تبهکار ، در کشورها و جوامع فقیر نمی ماند بلکه از طریق حسابهای بانکی فرایند پول شویی را طی کرده و و سر از آمریکا و کشورهایی اروپایی در می آورد .

به عنوان نمونه در اسراییل گروههای مجرم و سازمان یافته از شوروی سابق سودهای به دست آمده از محل قاچاق زنان را در سابر فعالیتهای اقتصادی مشروع و قانونی سرمایه گذاری می کنند . اسراییل به عنوان یک « ساحل امن » برای سودها و درآمدهای غیر قانونی مشهور شده زیرا پول شویی در آن بسیار آسان است . در سال 1995 گزارش شده است که بین دو و نیم تا چهار میلیارد دلار در بانک های این کشور سرمایه گذاری شده است .

موارد فوق اثبات می کنند که بیشتر پولهای به دست آمده از عملیاتهای غیر قانونی چون داد و ستد غیر قانون زنان ، راهی برای برگشت به کشورهای مبدا ندارند . بلکه به سمت بالا و جایی می روند که روسای این باندها نشسته و سودهای بسیار کلان را به جیب خود میریزند . پولهای کثیف در فرایند پول شویی تبدیل به پول تمیز می شوند ، بعد از اینکه در خرید و راه اندازی کسب و کارهای مشروع هزینه می شوند .

شماری از روزنامه نگاران اوکراینی باره مفهوم « بردگی جنسی » را در گزارشهای خود عنوان کرده و آن را به صورت یک هشدار مطرح کرده اند . یکی از آنها « تاتیانا دنیسوا » به همراه همکارانش  تحلیلی محتوایی درباره محتوای رسانه ها و تبلیغات آنها انجام داده است . بخش عمده مقالات ( حدود هفتاد درصد ) به بررسی درگیری زنان اوکراینی به عنوان بردگان جنسی در کشورهای دیگر تعلق دارد که این پدیده خود ناشی از فریب زنان از طریق آگهی های رسانه ای بوده است .

 کشورهای مقصد برای زنان اوکراینی

در سال 2000 سازمان مهاجرت بین المللی (IOM) برای بازگشت هشتاد و یک زن قاچاق شده به اوکراین همکاری و مساعدت کرد که بیست و یک تن از آنها از بوسنی و هرزگوین ، نه نفر از کوزوو ، هجده نفر از آلمان ، یازده نفر از بلغارستان و هشت نفر از ایتالیا بازگشت داده می شدند . آمار رسمی و موثق از بازگشت زنان اوکراینی از دیگر کشورها وجود ندارد . آماری دیگر در این زمینه از سازمان بین المللی مهاجرت نشان می دهد که صد و هشتاد و پنج زن در یک برهه زمانی از کشورهاای چون اسراییل ، ترکیه ، یونان و سوییس به فرودگاه کیِف برگشته اند .

اگر چه عوامل زیادی اوکراین را به منبع تجارت غیر قانونی زنان تبدیل کرده است ، با این وجود کشورهای دریافت کننده و مقصد هم عوامل مکملی دارند که این فعالیت غیر قانونی را آسان و ممکن می سازد . یکی از مهمترین کشورهای مقصد در این زمینه یونان است . بر اساس گزارش وزارت حارجه آمریکا یونان بدترین رتبه را در مبارزه با پدیده تجارت زنان و کمبود تلاش و جدیت برای منع آن در میان کشورهای اتحادیه اروپا دارد .

پیشنهادهایی برای پیکار با این پدیده در اوکراین

1 – اعتراضات سیاسی برای منع و مبارزه با این پدیده : مهمترین مسئله در این مبارزه این است که دولتها به شکل جدی همه اشکال قاچاق انسان و بردگی جنسی را ممنوع کرده و با آن مبارزه کنند . مقامات رسمی باید در همه سطوح دولت هماهنگی گسترده ای بر ضد خرید ، فروش و سوءاستفاده جنسی از زنان و کودکان از خود نشان دهند . این امر با یک درحواست عمومی گسترده قابل تحقق است .

2 – افزایش آگاهی و انجام پیشگیری

دولت باید راههای پیشگیری و افزایش آگاهی را آموزش داده و برنامه های منظم برای آن داشته باشد . سازمان های غیر دولتی هم مسئولیت خود در این زمینه و در داحل مناطق و استانها را قبول کنند . با وجودی که امروزه نود در صد مردم اوکراین از این پدیده مطلع هستند ، آموزش بیشتر در رابطه با سوء استفاده جنسی از زنان باز هم لازم است .

3 – تهیه و ارائه خدمات به قربانیان : همه سازمانهاای که به قربانیان این پدیده خدماتی ارائه می دهند ، باید مشکلات آنها را بشناسند و بتوانند به نیازهای این افراد پاسخگو باشند . این نهادها همچنین باید در رابطه با مشکلات ناشی از سوءاستفاده جنسی ، اعتیاد به مواد مخدر ، بیماری های ناشی از مقاربت و نیز مشکلات روحی قربانیان کاملا آموزش دیده باشند .

  نکته : متن فوق خلاصه ای از مقاله مفصل و پؤوهشی نویسنده است .

Advertisements
دسته‌ها:ترجمه ها
  1. هنوز دیدگاهی داده نشده است.
  1. No trackbacks yet.

نظر شما برای ما بسیار مهم است

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

درحال اتصال به %s